Istorie Octombrie 30, 2014

“Biserica este Casa Domnului Dumnezeului Celui Viu, stâlpul şi temelia Adevărului” (1 Timotei 315).

Şi unde să te simţi mai aproape de Dumnezeu decât aici, în ţinuturile unui adevărat rai pământesc, Biserica. Aici au ales vrednicii străbuni ai noştri cele mai frumoase locuri pentru a le face încă şi mai frumoase prin zidirea unor Sfinte Biserici.

Din centrul comunei Taşca spre Lacul Roşu, la aproximativ 5 km, locuinţele străjuiesc de o parte şi de alta drumul naţional DN 12C şi malurile Bicazului. Aici, pe partea dreapta, se zareste Biserica “Sf.Nicolae”, o biserica impunatoare  prin arhitectura sa. Este aşezată în vatra satului Neagra la confluenţa pârâului Neagra cu râul Bicaz, încadrată în panorama luminoasă a Masivului Ceahlău.

Tradiţia ne spune că biserica veche,construită din lemn pe locul unei bisericuţe, a fost adusă pe la anul 1800 din Poiana Maicilor de la poalele muntelui Ceahlău. Între ctitorii bisericii figurează numele unui armean Cristea, al unui ieroschimonah Lavrentie şi o monahă Elena (nume înscrise în cartea Penticostar din anul 1743, care se păstrează la Mănăstirea Secu Neamţ).

În anul 2000, Dumnezeu  a vrut ca ea să fie din nou mutată pe muntele Ceahlău, de data aceasta în Poiana Stănilelor.

Şirul slujitorilor acestei biserici este următorul: Pr. Ioan Corijescu, Pr. Alexandru Corijescu,  Pr. Ioan Butnaru, Pr. Constantin Bobric si Pr. Petru Paulian Oprea.

Lucrările de construcţie la biserica noua, cu hramul “Sf.Nicolae”, s-au început în anul 1995, cu binecuvântarea I.P.S. Dr.Daniel Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, a P.C.P. Protopop Dumitru Ailincăi, Protopopiatul Piatra Neamţ şi cu sprijinul Consiliului Local al Primăriei Taşca, condus de domnul primar Alexandru Drăgan, sub pastorirea preotului paroh Dumitru Diaconu.

Biserica este construită din cărămidă pe temelie de piatră cu trei turle, una pe naos şi două pe pridvor, acoperită cu tablă de cupru, după Stilul bisericilor Ştefaniene, având următoarele dimensiuni; 29 m lungime, 9 m pronaos şi pridvor, 15 m naos şi 25,5 m înălţime. Exteriorul este executat în tencuieli de piatră , praf de piatră în terasit. Biserica este pardosită cu gresie şi dotată cu încălzire centrală proprie pe gaze naturale. Pictura în tehnică “Al Fresco” s-a realizat de pictorul bisericesc Armand Kuchta din Iaşi între anii 1998 – 2000. Mobilierul  este sculptat în stejar de Atomei Gheorghe şi Nicolae Florian din Vânători Neamţ. Din biserica veche s-a păstrat catapeteasma, care s-a restaurat şi repoleit cu foiţă de aur si  montata  în biserica nouă. Pe locul bisericii vechi s-a construit un aghiazmatar şi o fântână.

Tot în curtea bisericii în partea de est s-a construit un oficiu parohial cu 7 camere pentru cazare, sală de mese, cabinet medical, sală de consiliu, grupuri sanitare, bucătărie, cancelarie şi arhiva parohiei, racordat la reţeaua de gaze naturale.

Intrarea în curtea bisericii este stăjuită de o clopotniţă construită din piatră şi lemn acoperită cu tablă din cupru.

Proiectul bisericii a fost realizat de arhitectul Nicolaie Ioan din Piatra Neamţ şi inginer constructor Vasile Luca din Bicaz.

Lucrările începute în 1994 şi terminate în anul 2001 s-au încheiat cu succes prin contribuţia enoriaşilor parohiei şi binefăcătorilor ctitori: director general ing. Nicolae Sălăgean – Carpatcement Taşca, Bicaz; director ing. Petrică Paleu –Energoterm Piatra Neamţ, Ocolul Silvic Bicaz; Ocolul Silvic Tarcău; Atelierul de Construcţii Metalice Bicaz şi alte persoane binevoitoare ca: pietrari, ferari-betonişti, zidari,tâmplari şi zugravi, pe care Bunul Dumnezeu să-i scrie în cartea vieţii.

Toate lucrările s-au făcut sub conducerea preotului paroh Dumitru Diaconu a epitropilor bisericeşti Constantin Nemţeanu † 2000, Neculai Scurtu şi a consilierilor Mucenicu Constantin, Ţăpuc Toader, Drăgoi Gavril, Scurtu N.Ion, Cruşitu Victor, învăţător Ioan Ciobanu † 2003, Paleu Ioan, Bocancea Petru † 2009, Scurtu Gheorghe, Alion Ciubotaru, Turnea Vasile, Doboş Vasile, Ţepeş - Bobescu Simion, Grama Ilie, Paleu Nelu, Bogdan Dumitru, Tărniceru Gavril † 2003, Scurtu N.Neculai, Radu Gheorghe, Anderi Petru, Nastur Ioan, Ungureanu N, Nastur Pavel, Budacă Petrică, etc.

Sfinţirea Bisericii “Sf.Nicolae” Neagra şi binecuvântarea acestor lucrări care vădesc grija noastră a celor de astăzi pentru Casa Domnului, s-a oficiat la data de 16 septembrie a anului 7509 de la zidirea lumii, iar de la naşterea după trup a lui Dumnezeu Cuvântul Iisus Hristos 2001, de către Înalt Prea Sfinţia Sa, Doctor Daniel Ciobotea, Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

Primească Domnul Dumnezeu acest obol al dragostei şi ostenelei noastre al tuturor celor ce au trudit şi răsplătească întru Împărăţia Sa cea Sfântă, fiecăruia jertfelnicia pentru acest chivot al credinţei părinţilor noştri de aici şi să sporească grija şi râvna pentru Altarul Sfânt, celor ce vor veni după noi la această Sfântă slujire.

“Am sfinţit această Catedrală albă din satul Neagra” (I.P.S.Daniel Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei).